Nasze serwisy polowki.pl mieszkaniedlasingla.pl kinosolo.pl

Honey_by_DNK_Anais_PhotosZawsze, kiedy zbliżają się wakacje, mam ten sam sen. Jestem na lotnisku, za chwilę mam przejść przez kontrolę i w tym momencie orientuję się, że nie mam paszportu… Na szczęście nigdy mi się to nie zdarzyło, być może ten sen sprawia, że jestem wyczulona na tym punkcie, ale na lotniskach czeka na nas wiele sytuacji, na które musimy być przygotowani. Oto lista spraw, o których nie możemy zapomnieć przed wyjściem z domu.

Dokumenty
Przelot samolotem będzie możliwy tylko po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości. Należy pamiętać, aby w momencie rezerwowania biletu podać dane z dokumentu tożsamości, który będzie okazywany podczas odprawy biletowo-bagażowej (trzeba uwzględnić podwójne imiona). Jeżeli dane na bilecie nie będą się zgadzały z informacjami z dokumentu tożsamości, linie lotnicze mogą odmówić wstępu na pokład samolotu.

Dowód osobisty
Posługując się dowodem osobistym możesz odbyć podróż tylko do krajów Unii Europejskiej. Jeśli jednak podróż do kraju UE wiąże się z przesiadką w kraju nie należącym do UE, wtedy trzeba posiadać paszport. W przeciwnym razie nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu w miejscu rozpoczęcia kolejnego odcinka podróży.

Paszport
Paszport powinien być ważny przynajmniej przez 6 miesięcy, licząc od dnia rozpoczęcia podróży. Jeśli nie spełniasz tego warunku, skontaktuj się z ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, po to by uzyskać informacje na temat wymaganego dokumentu. Zadbaj o to, by dokumenty były w dobrym stanie i pozwalały na bezproblemowe stwierdzenie tożsamości.

Numer rezerwacji
W przypadku tanich linii lotniczych jest to indywidualny, alfanumeryczny kod rezerwacyjny, generowany automatycznie przez system w momencie zakończenia rezerwacji. Pod kodem rezerwacyjnym kryją się wszystkie Twoje dane i informacje dotyczące Twojego przelotu, które są przechowywane w systemie linii lotniczych.

Biletu w tej formie nie można zgubić czy zniszczyć. Jeśli zdarzy Ci się zapomnieć bilet, wówczas wystarczy, gdy podczas odprawy przedstawisz dokument tożsamości. Na jego podstawie zostaniesz odnaleziony na liście pasażerów i przepuszczony przez odprawę. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku dokonywania zmian w przelocie czy zakupie opcji przewozu dodatkowego bagażu numer rezerwacji jest niezbędny. Dlatego dobrze jest mieć wydrukowane potwierdzenie rezerwacji.

Odprawa biletowo-bagażowa
Odprawa biletowo-bagażowa rozpoczyna się na 2 godziny przed odlotem i kończy zwykle ok. 40 minut przed odlotem. Należy sprawdzić warunki odprawy dla linii lotniczych obsługujących Twój przelot. Jeśli spóźnisz się na odprawę, nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu.

Podchodząc do odprawy warto mieć przygotowane wszystkie wymagane dokumenty podróżne. Przyspieszy to proces odprawiania. Podczas odprawy Twój bagaż zostanie zważony, oznaczony i zabrany do luku bagażowego samolotu. Otrzymasz kartę pokładową oraz kwit bagażowy.

Odprawa paszportowa
Po odprawie biletowo-bagażowej należy przejść – wraz z otrzymanymi dokumentami oraz bagażem podręcznym – do odprawy paszportowej. Po odprawie paszportowej znajdziesz się w strefie tranzytowej, której nie można już opuścić.

Poczęstunek podczas lotu
Tanie linie lotnicze nie oferują swoim pasażerom poczęstunku podczas lotu. Jedzenie lub picie można kupić w sklepie pokładowym.

Zwierzęta w samolocie
Tanie linie lotnicze nie pozwalają na przewóz zwierząt. Wyjątek stanowi pies-przewodnik. Podróżowanie z psem-przewodnikiem wymaga spełnienia kilku warunków przed wylotem. W celu uzyskania szczegółowych informacji, prosimy o kontakt z liniami lotniczymi.

Miejsca w samolocie
Tradycyjne linie lotnicze mają numerowane miejsca i bilety sprzedawane są na konkretne miejsce. Możesz zatem spokojnie czekać na odprawę i wejście do samolotu.

Większość tanich linii lotniczych nie pozwala na rezerwację miejsc. Te, które dają taką możliwość, udostępniają tę opcję podczas procesu rezerwacji. Zawsze jest o usługa płatna dodatkowo.

Większość samolotów, z których korzystają tanie linie lotnicze ma następujący układ siedzeń: 2 rzędy siedzeń, po 3 fotele w każdym rzędzie, jedno przejście.

Przy wyborze miejsca warto pomyśleć o własnej wygodzie. Jeśli jesteś osobą wysoką, pomyśl o miejscu przy przejściu. Pozwoli Ci to na wyprostowanie nóg i wygodne wyjście do toalety.

Loty łączone
Jeśli planujesz podróż lotami łączonymi, gdzie każda przesiadka wiąże się z korzystaniem z usług różnych przewoźników, zaplanuj ją tak, aby w miejscu przesiadkowym mieć co najmniej 4 godziny na odebranie bagażu i odprawienie się przed kolejnym odcinkiem podróży.

Należy pamiętać o tym, że odprawa zamykana jest zwykle najpóźniej na 40 minut przed odlotem samolotu.

Jeżeli Twoje połączenie wymaga zmiany lotniska na inne niż to na które przyleciałeś, zwróć uwagę na czas przejazdu pomiędzy lotniskami.

Trzeba pamiętać, że każda rezerwacja/bilet to osobny przelot. Kiedy samolot na pierwszym odcinku podróży znacznie się spóźni lub zostanie odwołany i w związku z tym nie zdążysz na następny samolot, nie będzie Ci przysługiwać prawo do zwrotu kosztów przelotu.

Bagaż

Bagaż rejestrowany
Jest to bagaż nadawany podczas odprawy biletowo-bagażowej i umieszczany w luku bagażowym samolotu. Pasażerowi przysługuje 1 szt. bagażu rejestrowanego. Większość linii lotniczych (m.in. Ryanair, Wizzair, easyJet) pobiera opłatę za każdą sztukę bagażu rejestrowanego.

Zawsze należy sprawdzić dokładne limity bagażowe linii lotniczych obsługujących dany lot.

Konieczne jest opisanie bagażu imieniem i nazwiskiem pasażera oraz adresem po to, by w razie zagubienia bagażu można go było łatwo zidentyfikować.

Bagaż podręczny
Jest to bagaż, który jest brany przez pasażera na pokład samolotu.
Dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego: 55 x 40 x 20 cm.
Ze względów bezpieczeństwa niektórych przedmiotów nie można przewozić jako bagażu podręcznego.

Nadbagaż
Jeżeli łączna waga bagażu rejestrowanego przekroczy limit określony przez linie lotnicze, nadbagaż będzie podlegał opłacie, którą należy uiścić na lotnisku w biurze sprzedaży linii lotniczych. Orientacyjny koszt nadbagażu: 8 EUR za każdy dodatkowy kilogram.

Bagaż zagubiony lub uszkodzony
Reklamacje dotyczące bagażu należy zgłosić po przylocie w punkcie odbioru bagażu lub w biurze rzeczy znalezionych na obszarze tranzytowym lotniska. Pasażer zgłaszający reklamację otrzyma do wypełnienia Raport Niezgodności Własności (PIR).

Zabronione przedmioty
Ze względu na zasady bezpieczeństwa nie wolno przewozić zarówno broni, jak i przedmiotów, które mogłyby być użyte jako potencjalna broń (noże, scyzoryki, nożyczki, korkociągi, widelce, żyletki, kije bejsbolowe, kije golfowe i inne temu podobne przedmioty). Nie wolno przewozić materiałów wybuchowych, w tym petard. Zabronione jest też przewożenie kwasów, materiałów żrących, rozpuszczalników i innych materiałów w pojemnikach pod ciśnieniem. Wszelkie przedmioty nie spełniające tych zasad zostaną odebrane pasażerom podczas odprawy.

Zmiana rezerwacji
Zmiany daty, godziny i trasy lotu są dozwolone w czasie nie późniejszym niż na 3 godziny przed planowanym odlotem i wymagają uiszczenia opłaty manipulacyjnej oraz ewentualnej różnicy w stosunku do całkowitego kosztu danego lotu w momencie dokonania zmiany.
Jeżeli aktualna cena za przewóz, podatki, opłaty manipulacyjne lub inne opłaty za nowy lot są niższe, pasażer nie otrzyma zwrotu pieniędzy.

Anulowanie rezerwacji z winy pasażera
Cena za przewóz i wszelkie dodatkowe opłaty nie podlegają zwrotowi.

Autor:Kasia Adamowicz

Wrocławianka, zakochana w swoim mieście do szaleństwa. Wymyśliła i założyła w 2005 roku Klub Singla Połówki Pomarańczy, a po trzech latach, jakby tego było mało, postanowiła stworzyć pierwszy w Polsce nierandkowy portal dla singli. Praca jest przede wszystkim jej wielką pasją. Poświęca jej mnóstwo czasu czerpiąc z tego przyjemność i satysfakcję. To dzięki jej pracy i nieustannemu lobbowaniu, w Polsce w końcu można być singlem i co ważniejsze, można się do tego otwarcie przyznać. Zawodowo - profesjonalna do bólu, a przy okazji ciepła, serdeczna, otwarta. Obecnie redaktor naczelna portalu. A w życiu prywatnym - szalona, niepokorna 36-latka. Jej pasje to podróże (te dalekie i te bliskie), muzyka (od 20 lat wierna fanka The Cure!), film (ze skłonnością do kina europejskiego). Uwielbia szybka jazdę samochodem. Jej dewiza życiowa: Życie jest zbyt krótkie, aby robić tylko co, co jest konieczne.

www.polowki.pl

Gdy nie ma bankomatu idź na stację benzynową

Gdy nie ma bankomatu idź na stację benzynową

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że gotówkę z konta można wypłacić nie tylko w oddziale banku czy banko…

Ogłaszamy wakacyjny konkurs na relację z podróży!

Ogłaszamy wakacyjny konkurs na relację z podróży!

Rozpoczynamy wakacyjny konkurs na najciekawszą relacje z podróży! Podziel się z nami swoimi wrażeniami i wygra…

Czego nie robić za granicą?

Czego nie robić za granicą?

Wyjazd za granicę nie uprawnia nas do zapominania o kulturze i dobrych manierach.. Jednak może okazać się, że ges…

Samolotem po Polsce

Samolotem po Polsce

Szybko, wygodnie i z klasą. Coraz więcej osób wybiera dziś samolot zamiast pociągu by przemieszczać się międ…